implanty zębów Jarosław

Zgorzel zęba – skąd się bierze i jak ją leczyć?

Zgorzel zęba to choroba, która objawia się m.in. nieprzyjemnym zapachem z ust. Doprowadza ona do bardzo poważnych powikłań, dlatego jak najszybciej należy podjąć jej leczenie. Jeśli tego nie zrobisz, może dojść do ekstrakcji zęba oraz powikłań ogólnoustrojowych m.in. do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
 
 

Czym jest zgorzel zęba? Przyczyny

Zgorzel zęba to zapalenie miazgi zęba. Miazga z kolei ma to do siebie, że jest mocno unerwiona, dlatego stany zapalne w jej obrębie powodują silny ból. Zgorzel powoduje rozpad gnilny, który odbywa się za sprawą bakterii beztlenowych. Te – wraz z siarczanem i amoniakiem – doprowadzają do zmian w tkankach. W efekcie miazga staje się płynną substancją o niezbyt przyjemnej woni. Sama zgorzel zęba ma charakter całkowity (gdy obejmie wszystkie kanały zęba i miazgę) lub częściowy (gdy obejmie tylko jeden kanał).

Do zgorzeli zęba doprowadza nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Nie mniej istotna dieta, uwzględniająca dużą ilość cukrów prostych. Gdy do tego dołożymy wysoką temperaturę oraz wilgoć, powstaną idealne warunki do rozwoju próchnicy. Kiedy bakterie próchnicowe przedostaną się do miazgi i powstanie stan zapalny, który przez dłuższy czas nie będzie leczony, może dojść do obumarcia tkanek, na których powstaje zgorzel zęba.
 
 
Zgorzel zęba - skąd się bierze i jak ją leczyć?

 
 

Objawy zgorzeli zęba

Zgorzel zęba może przez dłuższy czas nie dawać żadnych objawów. Kiedy się one już pojawiają, są to:

  • narastający ból zęba,
  • inny kolor zęba (brunatny, brązowy lub siny),
  • niezbyt przyjemny zapach,
  • nieprzyjemny posmak w ustach,
  • ból głowy,
  • gorączka,
  • opuchlizna policzka lub dziąseł,
  • ubytki szkliwa zębów.

 
 

Leczenie zgorzeli zęba

Leczenie zgorzeli zęba polega przede wszystkim na usuwaniu tkanek, które zostały objęte rozkładem. Konieczne jest w tym celu przeprowadzenie leczenia kanałowego. Polega ono na otworzeniu korony zęba oraz oczyszczeniu i zastąpieniu miazgi, która uległa destrukcji, odpowiednim materiałem stomatologicznym. Jeżeli proces gnilny obejmie okolicę wierzchołkową korzenia zęba, konieczne może być wdrożenie leczenia chirurgicznego. W skrajnych przypadkach lekarze decydują się na ekstrakcję zęba. Często pacjentom przepisuje się również antybiotyki, które hamują rozwój bakterii, a także środki przeciwbólowe.
 
 

Powikłania po zgorzeli zęba

Nieleczona zgorzel zęba prowadzi do bardzo poważnych powikłań. Chodzi tu nie tylko o konieczność usunięcia zęba, ale również o torbiele, ropnie i przetoki, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsę. Może dojść w pewnym momencie także do niszczenia kości oraz zapalenia okostnej. A jeśli bakterie gnilne pojawią się w krwiobiegu, istnieje ryzyko wykształcenia się chorób reumatycznych, zapalenia mięśnia sercowego, a także kłębuszkowego zapalenia nerek.
 
 

Dowiedz się więcej

Interesuje Cię temat zgorzeli zęba? Pragniesz dowiedzieć się więcej o leczeniu i możliwych powikłaniach? W takim razie zachęcamy do wizyty w klinice Novadent, w którym odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące tej choroby. W tym celu zadzwoń na numer 734 767 987 lub wypełnij formularz na stronie.