18 cze Walka z zapaleniem dziąseł: przyczyny, objawy i skuteczne leczenie
Zapalenie dziąseł to początkowe stadium choroby przyzębia. Jest jednym z częstych problemów, z którymi Pacjenci zwracają się o pomoc do stomatologa.
Przyczyny zapalenia dziąseł
Powodem, dla którego dochodzi do zapalenia dziąseł, są zaniedbania w higienie jamy ustnej. Chodzi o to, że na powierzchni zębów stale gromadzi się płytka bakteryjna. Jej usunięcie nie jest trudne – wystarczy regularnie i dokładnie myć i nitkować zęby. Jeżeli jednak się tego nie robi, to nie trzeba wiele czasu, aby pod wpływem substancji mineralnych zawartych w ślinie płytka bakteryjna uległa mineralizacji i przekształciła się w kamień nazębny. Nie tylko jest on siedliskiem bakterii, ale także odkłada się poniżej linii dziąseł, przyczyniając się do powstawania stanów zapalnych.
Ryzyko zapalenia dziąseł zwiększa się też przy diecie ubogiej w minerały i witaminy (szczególnie witaminę C i te z grupy B). Przyczyną zapaleń mogą być również zaburzenia hormonalne, które sprawiają, że dziąsła stają się bardziej wrażliwe.
Objawy zapalenia dziąseł
Pierwszym objawem świadczącym o możliwym zapaleniu dziąseł jest ich zaczerwienienie. Zaczynają być wrażliwe na dotyk i pojawia się na nich nieduży obrzęk.
Następnym symptomem jest krwawienie dziąseł. Przede wszystkim można zaobserwować je podczas mycia zębów. Właśnie ten objaw najczęściej zwraca uwagę Pacjentów na to, że z ich dziąsłami dzieje się coś niepokojącego, i skłania ich do złożenia wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Przy zapaleniu dziąseł często dochodzi też do ich recesji. Brzeg dziąsła odsuwa się wtedy od korony zęba i dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych, co z kolei przyczynia się do nadwrażliwości zębów. Polega ona na tym, że zęby zaczynają reagować krótkotrwałym, intensywnym bólem na takie czynniki jak wysoka i niska temperatura, bodźce chemiczne i dotykowe. Tworzą się patologiczne kieszonki dziąsłowe.
Jak leczy się zapalenie dziąseł?
Leczeniem dziąseł zajmuje się periodontologia. Jeśli chodzi o zapalenie dziąseł, kluczową rolę odgrywa higiena jamy ustnej. Zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Szczególną uwagę należy poświęcić przestrzeniom międzyzębowym. Ponieważ są one trudniej dostępne, samo szczotkowanie może tu nie wystarczyć. Dlatego tak ważne jest również korzystanie z nici dentystycznej.
A co w sytuacji, gdy już pojawił się stan zapalny? W takiej sytuacji zaleca się profesjonalną higienizację w gabinecie stomatologicznym. W jej skład wchodzą zabiegi takie jak skaling, piaskowanie,polerowanie zębów oraz fluoryzacja, które pozwalają oczyścić zęby z kamienia, płytki i osadów oraz wzmacniają powierzchnię szkliwa. W ramach higienizacji wykonywany jest między innymi skaling, który polega na tym, że za pomocą wytwarzającego ultradźwięki skalera usuwa się z powierzchni zębów kamień. Skaling może być wykonywany również poddziąsłowo. Warto tu zaznaczyć, że higienizację powinno wykonywać się regularnie raz na pół roku, nawet jeśli nie ma się objawów zapalenia dziąseł.
Przy bardziej zaawansowanym zapaleniu dziąsła, można wykonać kiretaż. Zabieg ten pozwala usunąć złogi kamienia z kieszonek dziąsłowych, dzięki czemu zostają one spłycone.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zapaleniu dziąseł, zapraszamy do Novadentu. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 734 767 987 lub wypełniając formularz.