korony i mosty zębowe Jarosław

Co robić, kiedy zauważymy u siebie krwawienie dziąseł?

Krwawienie dziąseł może mieć dwie przyczyny: chorobę przyzębia lub mechaniczne uszkodzenia wynikające np. nieszczęśliwych wypadków. Niezależnie od źródła, problem wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem, gdyż z czasem rozwinie się w bardzo poważne schorzenie.

 

Krwawiące dziąsła a choroby przyzębia

Krwawienie z dziąseł jest powodowane najczęściej przez choroby przyzębia, czyli zespołu tkanek utrzymujących ząb na swoim miejscu. Tego rodzaju schorzenia objawiają się stanem zapalnym, który na przestrzeni dłuższego czasu zaczyna prowadzić do powolnej degeneracji dziąseł, co ostatecznie przekłada się na utratę zębów.

Choroby przyzębia są z kolei efektem niewłaściwej higieny jamy ustnej. Nawarstwiający się na zębach i poniżej linii dziąseł kamień nazębny tworzy bardzo dobre warunki do rozwoju groźnych bakterii. Po dostarczeniu cukrów zaczynają one wydzielać kwaśne substancje, które zaczynają z czasem uszkadzać szkliwo oraz podrażniać tkanki miękkie  (dziąseł). Jeśli kamień nazębny nawarstwi się w tzw. kieszonkach dziąsłowych, doprowadzi do stanu zapalnego.

 

Co robić, gdy zauważymy u siebie krwawienie dziąseł?

Kiedy zauważymy, że nasze dziąsła krwawią np. podczas szczotkowania zębów, należy jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego. Dentysta zajmie się przeprowadzeniem odpowiedniej diagnostyki i zlokalizuje źródło problemu. Zauważmy, że choroby przyzębia właściwie nie da się wyleczyć – można jedynie zahamować jej postęp. Pewne ubytki w tkankach miękkich można odbudować, przeprowadzając zabiegi chirurgiczne, takie jak pokrycie recesji dziąsłowej.

 

Jak zapobiec krwawieniu dziąseł?

Najlepszym sposobem obrony przed krwawieniem dziąseł jest utrzymanie wysokiego poziomu higieny jamy ustnej. Zęby warto szczotkować przynajmniej 2 razy dziennie, przez minimum 3 minuty. Oczywiście należy używać do tego dopasowanej szczoteczki o odpowiedniej twardości włosia.

Szczoteczka to nie wszystko, konieczne jest również zastosowanie nici dentystycznej. Należy nawinąć na kciuku kilkudziesięciocentymetrowy kawałek i pozostawić wolny odcinek. Umieszcza się go między zębami oraz usuwa płytkę bakteryjną z niedostępnej dla włosia szczoteczki przestrzeni, wykonując ruchy góra-dół.

W trakcie dnia warto używać płynów do płukania jamy ustnej. Pomogą one usunąć pozostałości pokarmów oraz odświeżą oddech. Unormują również pH jamy ustnej, co utrudni rozwój bakterii. Warto jednak dodać, że należy używać płynów pozbawionych alkoholu (zawierających w zamian ksylitol), gdyż mogłyby one doprowadzić do podrażnień błon śluzowych.

Równie ważne jest regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego na zabieg profilaktyczny polegający na profesjonalnym usunięciu kamienia i wszystkich osadów. Obecnie zaleca się wykonywanie powyższych zabiegów co 6 miesięcy, a u pacjentów z chorobami dziąseł i przyzębia nawet co 3 miesiące. W gabinecie Novadent takimi zabiegami zajmuje się dyplomowana higienistka stomatologiczna. 

 

Jak możesz się z nami skontaktować?

Krwawienie dziąseł jest zwiastunem poważnych problemów z jamą ustną, dlatego należy jak najszybciej podjąć zdecydowane kroki. Wizyta u dentysty pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie, które zahamuje rozwój ewentualnych chorób przyzębia. Konsultację możesz zarezerwować, dzwoniąc pod numer 734 767 987 bądź wypełniając formularz.