chirurgiczne usuwanie zęba Jarosław

Zanik kości szczęki lub żuchwy – skąd się bierze i jak mu zapobiegać?

Utrata uzębienia to dopiero początek problemów. Kiedy brakujące zęby nie zostaną uzupełnione przez dłuższy czas, tkanki kostne szczęki lub żuchwy stracą swoje obciążenie. Z czasem zacznie powodować to ich zanik, który będzie się objawiał m.in. poprzez deformację rysów twarzy czy powstanie postarzających zmarszczek.

 

Zanik kości szczęki lub żuchwy – źródło

Najczęstszym powodem zaniku kości szczęki lub żuchwy jest brak większej ilości zębów. Ubytki mogą mieć różne źródła, mogą pojawić się wraz z wiekiem lub w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Niezależnie od powodu, warto jak najszybciej zająć się schorzeniem, co ułatwi przyszłe leczenie.

Zanik kośćca jamy ustnej może być także powodowany przez paradontozę. Chociaż dotyka ona dziąseł, to w skrajnych formach prowadzi ona do 

ubytku tkanek miękkich lub kostnych, a szczególnie wyrostka zębodołowego.

Rzadszą przyczyną zaniku tkanki kostnej szczęki lub żuchwy jest osteoporoza. Choroba prowadzi do obniżenia gęstości kośćca jamy ustnej oraz jego patologiczne zmiany. Problem wykrywany jest przeważnie na podstawie zdjęć rentgenowskich lub tomografii komputerowej.

 

Zanik kości szczęki lub żuchwy – skąd się bierze i jak mu zapobiegać?

 

Podniesienie dna zatoki szczękowej i sterowana regeneracja kości

W przypadku leczenia zaniku kości szczęki najczęściej przeprowadza się zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej. Przebiega on bezboleśnie, a polega na wykonaniu w bocznej ścianie zatoki niewielkiego otworu, przez który wprowadza się materiał kościozastępczy (jest to metoda otwarta). Alternatywę stanowi umieszczenie wspomnianego materiału przez otwory przygotowane do osadzenia implantów (metoda zamknięta) – niestety umożliwia to podniesienie dna jedynie do 3 mm, co nie w każdym przypadku będzie wystarczyło.

Sterowana regeneracja kości polega na zastosowaniu specjalnych preparatów wspomagających. Są one zabezpieczane specjalną membraną i tworzą rusztowanie, które ukierunkuje odbudowę kośćca, nadając mu pożądaną formę. Podobnie jak w przypadku podniesienia dna zatoki szczękowej, zabieg przebiega całkowicie bezboleśnie.

 

Dlaczego warto jak najszybciej rozwiązać problem zaniku kości szczęki lub żuchwy?

Zanik kości szczęki to poważny problem, który utrudnia przeprowadzenie leczenia implantologicznego bądź protetycznego. Wszczepione implanty nie mogłyby nabrać pożądanej stabilności, podobnie jest z pracami protetycznymi odbudowującymi uzębienie. Dodatkowy problem stanowi powolna deformacja rysów twarzy (pojawia się ona najczęściej przy bezzębiu) lub postarzające zmarszczki. Wczesne wdrożenie odpowiednich metod zapobiegawczych sprawi, że dalsze leczenie będzie znacznie mniej skomplikowane i tańsze.

 

Umów się na wizytę w Novadent!

Jeśli straciłeś zęby i obawiasz się powolnego zaniku kości szczęki lub żuchwy, umów się na wizytę w Novadent! Przeprowadzimy skuteczne zabiegi, które wyeliminują problem oraz pozwolą przeprowadzić dalsze leczenie implantologiczne lub protetyczne! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 734 767 987 bądź wypełniając formularz. Wczesne podjęcie odpowiednich kroków ułatwi cały proces i uczyni go tańszym.