Bonding - jak poprawia wygląd zębów?

Bonding – jak poprawia wygląd zębów?

Wygląd uzębienia można poprawić, wykonując bonding. Co to takiego? Na czym polega ten zabieg i jakie efekty pozwala osiągnąć? Już za chwilę się tego dowiesz.

Czym jest bonding?

Bonding to nieinwazyjna metoda odbudowy zębów. Na czym ona polega? Otóż na powierzchnię zębów nakłada się cienką warstwę wytwarzanego z żywicy kompozytu. Trzyma się on ich powierzchni dzięki zjawisku adhezji, polegającemu na wzajemnym przyleganiu warstw różnych materiałów w wyniku międzycząsteczkowych oddziaływań. Bonding jest stosowany w przypadku niedużych problemów z estetyką zębów – przebarwień, zniekształceń, drobnych ukruszeń, a nawet niewielkich wad zgryzu.

Jak wykonuje się bonding?

Bonding wykonuje się kilkuetapowo. To nie znaczy wcale, że potrzebne będzie kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym. Zabieg wcale nie jest czasochłonny – można go w całości przeprowadzić podczas dwóch.

Pierwszy krok to sprawdzenie stanu zębów. To istotne, ponieważ bonding powinno się wykonywać tylko na zdrowych zębach. Jeżeli wykryte zostaną zmiany próchnicze, takie zęby trzeba będzie poddać leczeniu, zanim wykona się bonding.

Zęby muszą poza tym zostać odpowiednio przygotowane, zanim nałoży się na nie kompozyt. Oczyszcza się ich powierzchnię i przeprowadza wytrawianie kwasem o łagodnym działaniu. Kiedy już powierzchnia zębów jest przygotowana, nakłada się na nią żywicę kompozytową. Następnie przez specjalną wcześniej przygotowaną szynę wstrzykuje się estetyczny płynny kompozyt. Nowy kształt zębów nie jest przypadkowy, jest dobrze dopasowany do kształtu i rysów twarzy Pacjentów. Dzięki dobrze wykonanemu projektowi nowe zęby wyglądają naturalnie i dobrze komponują się na tle twarzy Pacjentów.

Zabieg kończy się naświetleniem materiału kompozytowego przy użyciu specjalnej stomatologicznej lampy. W ten sposób inicjuje się proces, w wyniku którego odbudowa staje się trwała i odporna na uszkodzenia.

leczenie paradontozy

Bonding – czy warto?

Czy warto wykonać bonding zębów? Trzeba przyznać, że wiele za nim przemawia. To dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby poprawić estetykę swojego uśmiechu, ale nie chcą przy tym sięgać po inwazyjne metody. Bonding nie narusza struktury zębów – nie trzeba ich szlifować (jak w przypadku licówek) dzięki temu, że zostaje wykorzystane zjawisko adhezji.

Kolejnym plusem jest oszczędność czasu. Jak już powiedzieliśmy, bonding można wykonać w ciągu dwóch wizyt, a jego efekt jest natychmiastowy. Na pierwszej wizycie wykonuje się zdjęcia fotograficzne oraz wyciski, które są potrzebne do ustalenia nowego kształtu zębów, a na kolejnej wizycie już sam bonding.

Wreszcie nie bez znaczenia jest również cena, a jest ona niższa niż w przypadku innych metod poprawy estetyki uśmiechu.

A czy bonding ma jakieś słabe strony? Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że nie jest to rozwiązanie uniwersalne. Może pomóc tylko w przypadku niedużych niedoskonałości. Poza tym nie jest rozwiązaniem na stałe. Kompozyt utrzymuje się na zębach przez około pięć lat, po upływie tego okresu kruszy się i zabieg trzeba ponowić.

Co możesz teraz zrobić?

Nie jesteś zadowolony z tego, jak prezentuje się Twój uśmiech? Bonding zębów może to zmienić. Przyjdź do Novadentu, a już my się wszystkim zajmiemy. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 734 767 987 lub wypełniając formularz.