proteza na czterech implantach Jarosław

Resekcja wierzchołka korzenia

Resekcja wierzchołka korzenia – brzmi tajemniczo? To zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej. Na czym polega i w jakich sytuacjach jest wskazany? Czytaj dalej, a się tego dowiesz.

Na czym polega resekcja wierzchołka korzenia?

Resekcja wierzchołka korzenia to zabieg chirurgiczny polegający na odcięciu wierzchołka korzenia, w którym rozwinął się stan zapalny. Bywa wykonywana w sytuacjach, gdy leczenie kanałowe nie przynosi efektu. W takich przypadkach resekcja wierzchołka korzenia nieraz jest jedyną metodą, która umożliwia stomatologowi uzyskanie dostępu do źródła infekcji i usunięcie jej. Zdarza się, że właśnie taki zabieg jest ostatnią deską ratunku dla zęba, gdy jedyną alternatywą pozostaje ekstrakcja.

Resekcja wierzchołka korzenia – wskazania do zabiegu

No dobrze, powiedzieliśmy już sobie, że resekcję przeprowadza się, gdy leczenie kanałowe nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Ale co oznacza nieudane kanałowe? Otóż czasem w kanałach pozostają bakterie, ponieważ zdarza się, że któryś z kanałów zostanie wypełniony niedokładnie albo nawet zupełnie przeoczony podczas zabiegu. Niepowodzenie leczenia kanałowego może też być skutkiem użycia zbyt niskiej jakości materiałów. Wówczas mogą rozwijać się procesy zapalne, takie jak zapalenie tkanek okołowierzchołkowych.

W takiej sytuacji oczywiście trzeba szukać innych sposobów poradzenia sobie z problemem. Takim sposobem może być właśnie resekcja wierzchołka korzenia zęba. Jednak nie w każdym przypadku wskazane jest jej wykonanie. Zabiegu tego nie przeprowadza się, gdy zmiany zapalne mają zbyt duży zasięg, to jest obejmują więcej niż jedną trzecią przywierzchołkowej części zęba. Stany zapalne ozębnej i w obrębie jamy ustnej także są przeciwwskazaniem. Również jeżeli doszło do zaniku otaczającej korzeń zęba kości lub do podłużnego złamania korzenia, resekcja już nie pomoże.

Resekcja wierzchołka korzenia zęba krok po kroku

Pierwszym krokiem jest oczywiście konsultacja stomatologiczna. Lekarz musi dokładnie zbadać sytuację w jamie ustnej Pacjenta i ocenić, czy dany przypadek kwalifikuje się do przeprowadzenia resekcji wierzchołka korzenia – czy wykonanie tego zabiegu jest w tym konkretnym przypadku możliwe i wskazane.

Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Aby go przeprowadzić, lekarz musi uzyskać dostęp do korzenia. W tym celu nacina śluzówkę w jego okolicy, a następnie usuwa chory fragment korzenia wraz ze stanem zapalnym. Następnie lekarz wykonuje tak zwane wypełnienie wsteczne, czyli szczelnie wypełnia kanał od strony wierzchołka specjalistycznym materiałem.

Na zakończenie rana musi zostać zaszyta i pozostawiona do wygojenia. W niektórych przypadkach usunięty fragment kostny wymaga uzupełnienia. W tym celu lekarz stosuje specjalny materiał kościozastępczy.

Co możesz teraz zrobić?

W sytuacji wyboru między resekcją wierzchołka korzenia a ekstrakcją zęba, lepiej wybrać resekcję. Usunięcie zęba zawsze powinno być traktowane jako ostateczność. A czy Twój przypadek kwalifikuje Cię do zabiegu resekcji? Tego możesz się dowiedzieć na miejscu u dentysty. A zatem nie odwlekaj wizyty w Novadent. Możesz się na nią umówić, dzwoniąc pod numer 734 767 987 lub wypełniając formularz.