Najważniejsze fakty na temat leczenia implantologicznego

Najważniejsze fakty na temat leczenia implantologicznego

Utrata naturalnego uzębienia rzutuje na wiele dziedziny życia. Jedną z najważniejszych jest bez wątpienia pogorszenie estetyki uśmiechu, co dla wielu osób jest źródłem kompleksów i braku pewności siebie. To jednak zaledwie „wierzchołek góry lodowej”, jeśli chodzi o skalę trudności, z którymi na co dzień zmagają się Pacjenci z bezzębiem. Współczesna stomatologia oferuje różne możliwości rekonstrukcji braków w uzębieniu, które są uzależnione od stanu zdrowia Pacjenta, jego potrzeb i możliwości. Jedną z metod wyróżniających się wysoką skutecznością są implanty zębowe. Zastosowanie tego rozwiązania przynosi Pacjentowi wiele korzyści, m.in. likwiduje trudności w spożywaniu twardych pokarmów, zapobiega zanikowi tkanki kostnej, pozwala wiernie odwzorować naturalne piękno uśmiechu.

Leczenie implantologiczne z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Jednak wiele osób, z mniejszymi bądź bardziej rozległymi ubytkami, zastanawia się, czy implanty zębowe to rozwiązanie, z którego będą zadowoleni. Dlatego też postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu najważniejsze fakty na temat leczenia implantologicznego.

Zapraszamy zatem do lektury tego artykułu.

Implanty zębowe zapewniają stabilność w jamie ustnej i zapobiegają rozwojowi wad zgryzu

Nie każdy ma świadomość, że już pojedynczy ubytek destabilizuje siły nacisku w jamie ustnej, stanowiąc przeciążenie dla pozostałych zębów. Pusta przestrzeń po utraconym zębie lub zębach, powoduje stopniowe przemieszczanie pozostałych. W ten sposób często dochodzi do tzw. efektu Goddona, który polega na przesuwaniu się zęba przeciwstawnego w stronę utraconego. Taki stan rzeczy prowadzi z czasem do powstania wad zgryzu, które wymagają interwencji ortodontycznej. Zastosowanie odpowiedniej odbudowy protetycznej na bazie implantów zębowych wyeliminuje ten problem i co najważniejsze pozwala trwale cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

Zanik tkanki kostnej, a implanty zębowe

Inną, równie poważną konsekwencją utraty zębów jest stopniowy zanik tkanki kostnej w miejscu po utraconym zębie. Taki stan wpływa na destabilizację w jamie ustnej, ponieważ tkanki kostne, analogicznie do mięśni, jeśli nie pracują, zaczynają stopniowo zanikać. Długotrwałym skutkiem takiej sytuacji jest pojawienie się zmarszczek i bruzd na skórze, które niekorzystnie wpływają na wygląd twarzy. Dlatego po ekstrakcji zęba lub kilku zębów warto pomyśleć o rekonstrukcji protetycznej na implantach, która wyróżnia się doskonałą estetyką i zapewnia przywrócenie pełnej funkcjonalności w jamie ustnej.

A dlaczego właśnie warto zdecydować się na taki rodzaj odbudowy braków zębowych? Jeśli nie występują u Pacjenta przeciwwskazania medyczne, implanty zębowe doskonale integrują się z otaczającymi strukturami i organizm Pacjenta traktuje je jak swoją własność. Warto podkreślić, iż skuteczność tej metody wynosi około 98%!
Jest to możliwe dzięki wysokiej jakości, biokompatybilnym materiałom, użytym do produkcji implantów. Dzięki ich właściwością proces zaniku kości zostaje zahamowany, a Pacjent może czerpać radość z przywróconej funkcjonalności jamy ustnej i nowego, odświeżonego wyglądu swojego uśmiechu.

Implanty zębowe korzystnie wpływają na estetykę uśmiechu

Zastosowanie leczenia implantoprotetycznego przywraca estetykę uśmiechu.
Nie byłoby to możliwe przy pomocy samych implantów zębowych, które służą jedynie jako podstawa dla wybranych rekonstrukcji protetycznych, takich jak: korony mosty czy protezy. Ich funkcją jest przywrócenie estetyki na widocznej części uzębienia oraz zapewnienie pełnej funkcjonalności w jamie ustnej. Istotną rolę pełnią nowoczesne materiały do prac protetycznych takie jak: metal licowany porcelaną, pełna porcelana lub cyrkon.

Wyróżniają się one doskonałą wytrzymałością, idealnym odwzorowaniem naturalnych tkanek zębów oraz nienaganną estetyką. Wszystkie te odbudowy protetyczne są wykonywane przez doświadczonego technika dentystycznego. Aby takie idealne dopasowanie było zgodne z oczekiwaniami Pacjenta w klinice NOVAdent wykorzystujemy technikę wizualizacji efektów leczenia DSD (Digital Smile Design), czyli dopasowanie kształtu zębów do twarzy Pacjenta wykonywane przed rozpoczęciem leczenia. To dzięki niej Pacjent podejmuje całkowicie świadomą decyzję o swoim nowym uśmiechu, którym będzie mógł cieszyć się na długie lata.

Bezbolesny zabieg wszczepienia implantów zębowych

Niektóre osoby mogą mieć obawy dotyczące samej procedury wszczepiania implantów, a konkretnie ewentualnego bólu, który mógłby się pojawić podczas zabiegu.
W naszej klinice taki problem został całkowicie wyeliminowany i nawet Pacjenci z niskim progiem bólu lub dentofobią w pełni komfortowo i bezboleśnie przechodzą przez cały proces leczenia. Stosujemy bowiem niezwykle skuteczne metody uśmierzania bólu przy pomocy nowoczesnego znieczulenia komputerowego. To zaawansowane urządzenie jest wyposażone w mikroprocesor regulujący ciśnienie podawania środka znieczulającego, co eliminuje nieprzyjemne wrażenie rozpierania tkanek podczas tradycyjnej iniekcji oraz wszelkie dolegliwości podczas zabiegu implantacji.

Aspekty psychologiczne związane ze wszczepieniem implantów zębowych

Podejmując temat implantów nie sposób pominąć aspektów psychologicznych leczenia. Osoby borykające się z bezzębiem lub z większymi lukami w łuku zębowym zazwyczaj wstydzą się szeroko otworzyć usta czy spontanicznie uśmiechać. Automatycznie kontrolują takie sytuacje, w obawie przed negatywną oceną ze strony rozmówców. W takiej sytuacji są mniej pewni siebie i raczej unikają kontaktów prywatnych towarzyskich. Poczucie izolacji i osamotnienia sprawa, że popadają w kompleksy i często trudniej im znaleźć pracę czy otworzyć się na nowe relacje osobiste. W przypadku ruchomych protez zębowych sytuacja jest tylko częściowo opanowana, ponieważ ich adaptacja w jamie ustnej nie zawsze przebiega pomyślnie i komfortowo. W przypadku implantów zębowych wszystkie te problemy znikają, a Pacjent może przez wiele lat cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Nie każdy może mieć implanty zębowe

Chociaż implanty zębowe to rozwiązanie dedykowane szerokiej grupie Pacjentów z problemem braków zębowych, to jednak istnieją przeciwwskazania do implantacji, o których warto wiedzieć. W przypadku osób z długotrwałym bezzębiem częstą sytuacją jest niedostateczna ilość kości szczęki lub żuchwy, co umożliwia stabilne osadzenie implantów zębowych w jamie ustnej. Jednak w tym przypadku przeciwwskazania są przejściowe. Dzięki odpowiednim zabiegom chirurgicznym (np. sterowanej regeneracji kości bądź podniesienia dna zatoki szczękowej) Pacjenci mogą przystąpić do procesu implantacji. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wszczepienia implantów jest młody wiek Pacjentów – poniżej 21. roku życia, ze względu na rozwój tkanek kostnych ponieważ ich szczęki, co mogłoby wywołać pewne powikłania podczas integracji implantu z naturalną kością Pacjenta. Również przewlekłe choroby przyzębia, osteoporoza, nieunormowana cukrzyca coraz zażywanie niektórych leków ( psychotropowych lub na krzepliwość krwi), stanowią poważną przeszkodę przed zabiegiem. Jednak ostateczna decyzja należy do lekarza prowadzącego, który może zalecić wykonanie dodatkowych badań, by upewnić się, że Pacjent na pewno nie może skorzystać z implantacji.

Umów się na wizytę!

Borykasz się z problemem bezzębia i marzysz, by w końcu móc spontanicznie się uśmiechać? Jedzenie ulubionych potraw sprawia Ci ból i chciałbyś w końcu zamknąć ten rozdział i czerpać radość z codziennych, prostych przyjemności? Umów się na konsultację implantologiczną w NOVAdent! Dzięki zaawansowanej technologii, doświadczeniu lekarzy i najnowocześniejszych materiałach zabieg wszczepienia implantów jest możliwy podczas 1 wizyty w gabinecie! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 734 767 987 bądź wypełniając formularz.