18 maj Dieta na zdrowe zęby
Zdrowe i mocne zęby to zasługa genetyki, odpowiedniej higieny, profilaktyki w gabinecie stomatologicznym, a także… diety. O ile na ten pierwszy czynnik nie mamy wpływu, o tyle za pozostałe jesteśmy w pełni odpowiedzialni. Dużo mówi się o tym, jak ważne w utrzymaniu kondycji zębów jest prawidłowe ich czyszczenie oraz regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego. To prawda, jednak myśląc o zdrowiu jamy ustnej, należy pamiętać także o zbilansowanej diecie.
Dieta a zdrowie zębów
Sposób żywienia ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dostarczane wraz z pożywieniem składniki odżywcze, takie jak: witaminy, minerały, białka, tłuszcze oraz węglowodany, pełnią funkcje energetyczne, regulują wiele procesów i reakcji, jakie zachodzą w naszym ciele, a także pełnią ważną rolę w budowaniu i regeneracji tkanek. Niedobory żywieniowe negatywnie odbijają się na zdrowiu zębów i dziąseł. Przykładowo, zbyt niski poziom wapnia wpływa na ich osłabienie i prowadzi do demineralizacji szkliwa.
Co jeść, aby zęby były mocne i zdrowe?
Dieta na zdrowe zęby powinna być bogata w produkty mleczne, warzywa, owoce, tłuste ryby i oleje roślinne. Mleko i jego przetwory to przede wszystkim cenne źródło wapnia, fosforu, magnezu oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Także warzywa dostarczają wielu cennych minerałów oraz witamin, a chrupane na świeżo masują i wzmacniają dziąsła.
Witaminy i minerały odpowiedzialne za zdrowie jamy ustnej
Wapń i fosfor to główne składniki budulcowe zębów, które odpowiadają za mocną strukturę szkliwa, dlatego nie może zabraknąć ich w diecie. Aby jednak zostały prawidłowo wchłonięte i wykorzystane przez organizm, niezbędne jest dostarczenie ich wraz z witaminą D. Źródłem tych minerałów są produkty mleczne, ryby oraz zielone warzywa.
Magnez wpływa na przyswajanie wapnia, a także wzmacnia szkliwo i przeciwdziała próchnicy. Produkty, takie jak ryby, banany, szpinak, ciemne pieczywo, kasza i orzechy są w magnez bogate.
Witamina A jest odpowiedzialna za rozwój szkliwa, utrzymanie prawidłowego pH w jamie ustnej, bierze udział w produkcji śliny oraz zapobiega infekcjom. Występuje w produktach mlecznych, jajach, maśle, wątróbce, rybach oraz warzywach, takich jak marchew, dynia i szpinak.
Witamina D pełni ważną rolę w budowie kości i zębów. Naturalnie jest syntetyzowana w organizmie pod wpływem promieni słonecznych, dlatego zwłaszcza w okresie zimowym powinna być suplementowana. Produkty, które są bogate w witaminę D, to tran, ryby, jaja, i produkty mleczne.
Witamina C wpływa na uszczelnienie i wzmocnienie naczyń krwionośnych. Jej bogatym źródłem są warzywa (papryka, natka pietruszki, brokuły), owoce (truskawki, jabłka, kiwi, cytrusy) i kiszonki.
Witamina E, zwana też witaminą młodości, przyspiesza regenerację i gojenie ran. Znaleźć ją można w orzechach, pestkach dyni, nasionach słonecznika, olejach i warzywach.
Witaminy z grupy B są odpowiedzialne za kondycję błony śluzowej jamy ustnej, wspieranie odporności przeciw infekcjom i ochronę zębów przed próchnicą. Ich źródła można znaleźć w mięsie, podrobach, roślinach strączkowych, warzywach krzyżowych, jajach i niektórych owocach.
Słodycze – to, czego należy unikać
Cukierki, ciastka, lizaki, słodzone napoje gazowane, to produkty, których powinniśmy unikać, ponieważ przyczyniają się do rozwoju próchnicy i narażają zęby na działanie szkodliwych kwasów.
Dowiedz się więcej!
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak należy dbać o swoje zęby – również przez dobór odpowiedniej diety – zapraszamy do Novadent. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 734 767 987 lub wypełniając formularz.