chirurgia stomatologiczna Jarosław

Co zrobić, jak dziąsło odchodzi od zęba?

Recesja dziąseł to problem, który dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzież. Może być on spowodowany bardzo różnymi czynnikami, w tym m.in. niewłaściwą higieną jamy ustnej czy też parodontozą. Na szczęście, można sobie z nim poradzić. Co zatem zrobić, jak dziąsło odchodzi od zęba? W tym artykule znajdziesz odpowiedź!
 
 

Czym jest recesja dziąsła? Objawy

Kiedy dziąsło odchodzi od zęba, mówimy o recesji dziąseł. To przypadłość, w przebiegu której dochodzi do odsłaniania się korzeni zębów. Wiąże się ona z nadwrażliwością uzębienia, którą można zauważyć m.in. podczas picia zimnych napojów. Dla wielu osób stanowi ona również problem estetyczny. Czasem można zauważyć również inne objawy recesji: krwawiące dziąsła i ruszające się zęby czy też podrażnienia dziąseł.
 
 

Przyczyny obniżenia dziąsła

Dziąsło „odkleja” się od zęba? Przyczyny tego stanu mogą być bardzo różne. W wielu przypadkach winne temu jest zbyt mocne szorowanie zębów lub ich nitkowanie, stosowanie szczoteczki ze zbyt twardym włosiem lub nieodpowiednia higiena jamy ustnej i osadzający się stopniowo kamień nazębny. Na powstanie recesji zębów wpływają również wrodzone uwarunkowania anatomiczne. Często winne są również nawracające choroby przyzębia. Inne czynniki, które doprowadzają do odchodzących dziąseł, to m.in. bruksizm czy urazy tkanki dziąsła.
 
 
Co zrobić, jak dziąsło odchodzi od zęba?
 
 

Co zrobić, jak dziąsło odchodzi od zęba?

Wiele osób zastanawia się, czy dziąsła odrastają. Odpowiedź brzmi: niestety nie. Jak zatem leczyć obniżające się dziąsła? To zależy od stopnia zaawansowania tego stanu oraz od jego przyczyny. Jedną z najpopularniejszych metod jest przeszczep dziąsła. W ramach tego zabiegu pobiera się tkankę miękką z dziąsła lub podniebienia i wszczepia się w inne miejsce. Dzięki temu można zwiększyć grubość oraz wysokość dziąsła przy szyjce zębowej.
 
Warto dodać, że jeżeli przyczyną obniżenia dziąsła jest parodontoza, należy wyleczyć w pierwszej kolejności tę chorobę. Jeśli recesja dziąseł nie jest zaawansowana, często wystarczy zmienić szczoteczkę i technikę mycia czy też usunąć kamień nazębny u stomatologa.
 
 

Skontaktuj się z nami

Zauważyłeś „wysuwanie się” zębów z dziąseł? Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat recesji? Zapraszamy do gabinetu NOVAdent w Jarosławiu. W ramach konsultacji powiemy Ci, jak odbudować cofające się dziąsła i rozwiązać cały problem oraz która metoda będzie najlepsza w Twoim przypadku. Zadzwoń na numer 734 767 987 lub wypełnij formularz na stronie!