chirurgiczne usuwanie zęba Jarosław

Ząb zatrzymany

Na czym polega zatrzymanie zęba? Z jakiego powodu może dojść do takiego zjawiska? I jak można rozwiązać ten problem w gabinecie stomatologicznym?

 

Co to jest ząb zatrzymany?

Ząb zatrzymany to taki, który nie osiągnął płaszczyzny zgryzu, choć okres jego fizjologicznego wyrzynania został już zakończony. Jest to zatem ząb prawidłowo wykształcony pod względem anatomicznym, który mimo to nie wyrżnął się ponad powierzchnię dziąsła, nie ma więc kontaktu z zębem przeciwstawnym.

Taka sytuacja najczęściej przytrafia się zębom trzonowym, przede wszystkim ósemkom, oraz górnym kłom. Ale przypadłość ta może dotknąć również innych zębów.

Zatrzymanie może być całkowite lub częściowe. Całkowite to takie, kiedy ząb jest w całości otoczony przez kość i żaden jego fragment nie wystaje ponad powierzchnię dziąsła. Obecność takiego zęba daje się stwierdzić dopiero, kiedy wykona się badanie RTG. Przy zatrzymaniu częściowym natomiast fragment korony zęba jest widoczny ponad powierzchnią dziąsła.

 

Dlaczego dochodzi do zatrzymania zęba?

Przyczyny zatrzymania zęba bywają rozmaite, ale zdecydowanie najczęstszym powodem jest to, że w łuku zębowym po prostu brakuje miejsca na to, aby ząb mógł się wyrżnąć prawidłowo. Taka sytuacja najczęściej jest spowodowana zbyt późnym wypadnięciem zęba mlecznego. Jeśli taki ząb zbyt długo pozostaje w zębodole, zamiast zrobić miejsce dla swojego stałego odpowiednika, ułożenie pozostałych zębów staje się zbyt ciasne. To jedna z przyczyn, dla których tak istotne jest regularne odwiedzanie z dziećmi gabinetu stomatologicznego – wizyty kontrolne pozwalają na wczesne wykrycie nieprawidłowości rozwojowych w obrębie jamy ustnej i szybkie wdrożenie odpowiednich środków zaradczych.

Ale zatrzymanie zęba może być też spowodowane innymi przyczynami niż brak miejsca w łuku zębowym. Do możliwych powodów należy też niedobór witamin – zwłaszcza A i D, zmiany hormonalne, nieodpowiednie leczenie w przeszłości, urazy szczęki, a także dziedziczne predyspozycje.

Ząb zatrzymany

Jak rozpoznać zatrzymany ząb?

W wielu przypadkach nie jest trudno rozpoznać, że doszło do zatrzymania zęba. To, że w odpowiednim miejscu łuku zębowego brakuje zęba, który powinien się tam znajdować, jest nie tylko zauważalne gołym okiem, ale także wyczuwalne językiem. Gorzej sytuacja się przedstawia, jeżeli zębem zatrzymanym jest ósemka. Wówczas jej brak może nie wzbudzać żadnych podejrzeń, ponieważ ósemki to zęby wyrzynające się najpóźniej (u części ludzi zresztą w ogóle się nie pojawiają). Do tego znajdują się na samych końcach łuków zębowych, toteż ich brak nie tworzy luki w uzębieniu. W przypadku zatrzymanej ósemki zatem dopiero badanie RTG pozwala stwierdzić, że doszło do zatrzymania zęba.

 

Jak leczy się zatrzymany ząb?

Niestety zatrzymany ząb często trzeba chirurgicznie usunąć. Ale nie w każdym przypadku ekstrakcja jest konieczna. Niekiedy – szczególnie w przypadku zębów przednich – zamiast tego można przeprowadzić ściąganie zatrzymanego zęba. Osiąga się to poprzez leczenie ortodontyczne. Jest to wprawdzie proces dość długotrwały (może zająć około dwóch lat), pozwala jednak skutecznie przywrócić zatrzymany ząb do prawidłowego położenia.

 

Umów się na wizytę!

Aby dowiedzieć się więcej o zębach zatrzymanych, wstąp do Novadentu. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 734 767 987 lub wypełniając formularz.