Leczenie kanałowe podczas noszenia aparatu

Leczenie kanałowe podczas noszenia aparatu

Czy można przeprowadzić leczenie kanałowe w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego? Czy nie stanowi on przeszkody dla takiego zabiegu? Właśnie na te pytania odpowiada nasz najnowszy wpis.
 
 

Leczenie kanałowe a aparat ortodontyczny

Leczenie kanałowe przeprowadzamy w przypadku, gdy zainfekowana jest miazga zęba i nie wystarczy już zwyczajne leczenie zachowawcze, by go uratować. Ale co, jeżeli jesteś w trakcie leczenia ortodontycznego? Oczywiście nie ma problemu w przypadku aparatów ruchomych, które można łatwo zdjąć. Leczenie kanałowe podczas noszenia aparatu stałego nie jest jednak już takie proste.
 
 

Dlaczego leczenie kanałowe może być konieczne w trakcie noszenia aparatu?

Najlepiej jeżeli w trakcie leczenia aparatem stałym nie zajdzie potrzeba leczenia kanałowego. W nowoczesnej stomatologii obowiązują procedury, które pozwalają zminimalizować ryzyko, że wystąpi taka konieczność. Dlatego przed założeniem aparatu ortodontycznego konieczne jest wykonanie dokładnego przeglądu stomatologicznego i wyleczenie wszystkich wykrytych podczas niego ubytków. Należy dołożyć wszelkich starań, by zęby były zdrowe, gdy będzie się na nich mocować aparat.
 
Mimo to nie można mieć stuprocentowej pewności, że leczenie kanałowe nie okaże się potrzebne już w trakcie leczenia ortodontycznego. Ryzyko to wiąże się głównie z dwiema przyczynami. Pierwsza jest taka, że z powodu wady zgryzu nie wszystkie ubytki próchnicowe mogą być widoczne przed leczeniem. Niewielkie ubytki na powierzchniach stycznych zębów stłoczonych lub obróconych mogą nie być widoczne dopóki aparat nie dokona odpowiedniego przemieszczenia zębów. Ubytek może więc do tego czasu rozwijać się niezauważony.
 
Druga przyczyna jest taka, że aparat stały utrudnia utrzymanie higieny jamy ustnej. Oczywiście odpowiednie zadbanie o zdrowie zębów w tym okresie jak najbardziej jest możliwe, ale wymaga więcej wysiłku i skrupulatności. Dlatego w trakcie leczenia aparatem jest się bardziej narażonym na próchnicę.
 
 
Leczenie kanałowe podczas noszenia aparatu
 
 

Jak przebiega leczenie kanałowe z aparatem ortodontycznym?

Leczenie kanałowe podczas leczenia aparatem ortodontycznym jest możliwe. Co więcej, nie wymaga zdejmowania całego aparatu. Aby móc wyleczyć kanałowo ząb najczęściej potrzebne jest tylko odklejenie z niego zamku aparatu. W pewnych sytuacjach nie ma nawet takiej konieczności – jeżeli nie jest on przeszkodą, to wystarczy odpiąć od zamków aparatu łuk.
 
Samo leczenie kanałowe, gdy już uzyskany zostanie dostęp do zęba, przebiega standardowo. Lekarz otwiera komorę zęba, by usunąć znajdującą się w niej i kanałach korzeniowych zainfekowaną miazgę. Kanały zostają poszerzone i dokładnie oczyszczone oraz zdezynfekowane. Następnym krokiem jest wypełnienie ich ciekłą gutaperką – materiałem na bazie naturalnego kauczuku. Na zakończenie trzeba jeszcze odbudować ząb za pomocą odpowiednio dopasowanego wypełnienia lub, w szczególnych przypadkach, korony protetycznej.
 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o leczeniu kanałowym, odwiedź Novadent – tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 734 767 987 lub wypełniając formularz.